top of page

LIGONIŲ PATEPIMAS

Pagal Katalikų Bažnyčios Katekizmą (KBK), Prieiga internete: http://katekizmas.lt/kbk1996p2003/N14D5D.html [žiūrėta 2015 09 22] bei pagal Kanonų teisės kodeksas – Codex iuris canonici (CIC), Lietuvos vyskupų konferencija, Vilnius, 2012.

 

Šventuoju Ligonių patepimu ir kunigų malda visa Bažnyčia paveda ligonius kenčiančiam ir pašlovintam Viešpačiui, kad juos sustiprintų ir gelbėtų; dar ir paragina juos savo noru jungtis su Kristaus kančia bei mirtimi ir tuo įnešti savo dalį Dievo tautos gerovei. (KBK, 1499)

 

Kaip švenčiamas Ligonių patepimas?

 

Kaip ir visi sakramentai, Ligonių patepimas yra liturginė ir bendruomeninė apeiga, atliekama šeimoje, ligoninėje arba bažnyčioje, teikiant sakramentą vienam ligoniui ar visai jų grupei. Labai dera šią apeigą atlikti švenčiant Eucharistiją – Viešpaties Velykų atminimą. Jei to reikalauja aplinkybės, prieš šį sakramentą gali būti suteiktas Atgailos, po jo – Eucharistijos sakramentas. (KBK, 1517)

 

Pagrindiniais teikiamo sakramento elementais laikomi šie: „bažnyčios vyresnieji“ tylėdami uždeda rankas ant ligonių; Bažnyčios tikėjimo malda jie meldžiasi už ligonius – tai šio sakramento epiklezė; paskui patepa (pageidautina vyskupo) pašventintu aliejumi. (KBK, 1519)

 

Ligonių patepimo sakramento vaisiai

 

Ypatinga Šventosios Dvasios dovana. Pirmoji šio sakramento malonė yra paguoda, ramybė ir drąsa, padedanti nugalėti sunkios ligos ar vargingos senatvės sunkumus; Susivienijimas su Kristaus kančia. Šio sakramento malone ligonis gauna jėgų ir dovaną glaudžiau susivienyti su Kristaus kančia: tam tikra prasme jis yra pašventinamas, kad duotų vaisių, kentėdamas panašiai, kaip kentėjo mus atpirkdamas Išganytojas.  Bažnytinė malonė. Teikdama šį sakramentą, Bažnyčia per šventųjų bendravimą užtaria ligonį. Ligonis savo ruožtu šio sakramento malone prisideda prie Bažnyčios pašventinimo ir visų žmonių, dėl kurių Bažnyčia kenčia ir aukojasi per Kristų Dievui Tėvui, gėrio. Pasirengimas paskutinei kelionei. Ligonių patepimo sakramentas suteikiamas visiems, kenčiantiems dėl sunkios ligos ar negalios, bet dar labiau jis skirtas tiems, kurie „rengiasi iškeliauti iš šio pasaulio“ (in exitus vitae constituti), todėl dar vadinamas „Iškeliaujančiųjų Sakramentu“ (Sacramentum exeuntium). (KBK, 1520-1523 )

 

Viatikas – paskutinis krikščionio sakramentas

 

Tiems, kurie jau rengiasi palikti šį gyvenimą, Bažnyčia, be Ligonių patepimo, teikia ir Eucharistiją kaip viatiką [kelionės maistą]. Priimti Kristaus Kūno ir Kraujo komuniją einant pas Tėvą yra ypač reikšminga ir svarbu. Ji yra amžinojo gyvenimo sėkla ir mus prikelianti galybė, kaip sako Viešpats: „Kas valgo mano Kūną ir geria mano Kraują, tas turi amžinąjį gyvenimą, ir aš jį prikelsiu paskutiniąją dieną“ (Jn 6, 54). Mirusio ir prisikėlusio Kristaus sakramentas – Eucharistija dabar tampa perėjimo iš mirties į gyvenimą, iš šio pasaulio pas Tėvą sakramentu. (KBK, 1524)

 

Ligonių patepimo teikėjas

 

CIC, kan. 1003 teigia, jog galiojančiai Ligonių patepimą teikia tik kiekvienas kunigas.

 

Kam gali būti teikiamas Ligonių patepimas?

 

CIC, kan. 1004 moko, kad Ligonių patepimas gali būti teikiamas tikinčiajam, kuris, pasiekęs proto pažinimą, dėl ligos ar senatvės atsiduria pavojuje. Be to, šį sakramentą galima kartoti, jei ligonis, pagerėjus sveikatai, iš naujo sunkiai suserga arba ligai besitęsiant, padėtis pasunkėja.

 

Kam negali būti teikiamas Ligonių patepimas?

 

CIC, kan. 1007 įspėja, kad Ligonių patepimas neteikiamas asmenims, užsispyrusiai pasiliekantiems sunkioje viešoje nuodėmėje.

 

 

Priekulės Šv. Antano Paduviečio parapija

bottom of page